Refund policy

We have a 30-day return policy, which means you have 30 days after receiving your item to request a return. 

To be eligible for a return, your item must be in the same condition that you received it, unworn or unused, with tags, and in its original packaging. You’ll also need the receipt or proof of purchase. 

To start a return, you can contact us at Support@litActivism.com. If your return is accepted, we’ll send you a return shipping label, as well as instructions on how and where to send your package. Items sent back to us without first requesting a return will not be accepted. 

You can always contact us for any return question at Support@litActivism.com.


Damages and issues 
Please inspect your order upon reception and contact us immediately if the item is defective, damaged or if you receive the wrong item, so that we can evaluate the issue and make it right.


Exceptions / non-returnable items 
Certain types of items cannot be returned, like perishable goods (such as food, flowers, or plants), custom products (such as special orders or personalized items), and personal care goods (such as beauty products). We also do not accept returns for hazardous materials, flammable liquids, or gases. Please get in touch if you have questions or concerns about your specific item. 

Unfortunately, we cannot accept returns on sale items or gift cards.


Exchanges 
The fastest way to ensure you get what you want is to return the item you have, and once the return is accepted, make a separate purchase for the new item.


Refunds 
We will notify you once we’ve received and inspected your return, and let you know if the refund was approved or not. If approved, you’ll be automatically refunded on your original payment method. Please remember it can take some time for your bank or credit card company to process and post the refund too.

Jak pěstujeme?

00

Naši genetiku ladíme v laboratořích, kde provádíme vývoj a výzkum našich procesů a odrůd. Poznatky uvádíme v život v naší pěstírně o rozloze 1853m2.

01

Cesta našeho konopí začíná u pečlivě selektovaných matečních rostlin. Z těch nejlepších exemplářů následně uděláme řízky, které díky identické genetické informaci mají konzistení a vysokou kvalitu. Naše klonárna jich může pojmout až 10 000.

02

Tyto malé rostlinky následně umístíme do růstové místnosti, kde dostávají optimální množství živin a světla po dobu cca 3 týdnů. Květiny dostávají denně bohatý přísun světla, v optimálně teplotě a míře vlhkosti vhodné pro jejich rychlý růst.

03

Vzrostlé rostliny se přesunou do květové místnosti. Zde této finální fázi života rostliny přizpůsobíme přísun i kombinaci živin a upravíme světelnou periodu i spektrum, aby ze sebe vydaly to nejlepší.

04

V posledních dvou týdnech květiny zaléváme pouze vodou a enzymy. Tím se vypláchnou veškeré zbytky hnojiv a rostlina má možnost maximálně vstřebat poslední zbytky živin do květů.

05

Květy jsou po sklizni sušeny ve speciálně vybudované sušárně s kontrolou teploty a vlhkosti. Po nějaké době jsou uloženy do skla a tmy, aby květy mohly dozrát, zbavili se enzymů, cukrů a chlorophylu. Zde i finálně dozrávají kanabinoidy.

06

Květy takto i dlouhodobě uchováváme, společně s hydratačními pytlíky Integra Boost, které zaručí jejich čerstvost.

Naše aktivity jdou
za hranice běžného
pěstitelství

01

Květy dodáváme do desítek obchodů a organizací

02

Projektujeme a stavíme pěstírny na klíč

03

Vyvíjíme ve strategické spolupráci s firmou Appto led světla na míru pro technické konopí

04

Jsme smluvní partner s VOZP

05

Jsme hlavní dodavatel květů pro showroom CannaRoomz na Náplavce, dokonce tam máme naší živou mateční rostlinu

06

Máme WEED FEED, první automatizovaný coffee shop v Praze, na Karlovo náměstí 15

Tým

Vojta

 • Vision
 • Financial mastermind
 • Technological evangelist
 • Mathematics without numbers

Jirka

 • Master grower
 • Optimization guru
 • Consistency chief
 • Spartan

Víťa

 • Creativity
 • Connecting the dots
 • Product wizard
 • Happiness manager

Dan

 • Hustle
 • Sales beast
 • Logistical executioner
 • Blunt connoisseur